Stefanu Jašoviću iz Tivta Srebrno zmajevo jaje Refesticona

Žiri Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON 2020, odabrao je 39 priča učenika osnovnih i srednjih škola za zbirku Ilirske legende koja će biti promovisana na festivalu sredinom decembra.

Na državni literarni konkurs za učenike osnovnih škola pristigle su 54 priče iz svih crnogorskih gradova a uredništvo je odlučilo da se u knjizi ove godine nađu priče sa prosječnom ocjenom pet. Lokalni javni emiter Radio Bijelo Polje kao organizator osmog REFESTICON-a najavljuje da će za najbolje ocijenjene priče u tri kategorije biti uručene nagrade Zlatno, Srebrno i Bronzano Zmajevo jaje.

Članovi žirija Dragan Popadić, novinar i književnik iz Tivta, dr Blagoje Vujisić, profesor i književnik iz Bijelog Polja i mr Aleksandra Tomović urednica programa za mlade u JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ iz Kotora, su pohvalili kvalitet pristiglih priča.

Prema Popadićevim riječima u pričama je vidljiva razigrana mašta učenika koji nam otvaraju nove poglede na Ilire, zagonetni narod iz ovih naših prostora. ’’Radnja je zanimljiva, obrti neočekivani, dijalozi inspirativni. Što je još važnije provlači se ta humana poruka, što govori o etičnosti mladih pisaca. Borba za pravdu je nevidljiva nit koja spaja sve ove priče’’, ističe direktor Radio Tivta koji je kao jedan od članova žirija anonimno ocjenjivao pristigle priče.

 

Dobitnici nagrade Zmajevo jaje

 

I kategorija učenici srednjih škola

Zlatno zmajevo jaje:

Balos Liburnijski, autor Jovo Radović, III razred, JU Srednja stručna škola, Nikšić

Srebrno zmajevo jaje:

Sijenka Kale, Luka Tapušković, III razred, JU SSŠ „Sergije Stanić“, Podgorica

Rimski dinar, Stefan Jašović, III razred, JU SMŠ Mladost, Tivat

Bronzano zmajevo jaje:

I u zlatu i u blatu, Dragana Milašević, IV razred, JU Gimnazija Kotor, Kotor

 

II kategorija od 7 do 9 razreda

Zlatno zmajevo jaje:

Skiptar, Kristina Rakonjac, XIX razred, JU OŠ “Marko Miljanov“, Bijelo Polje

Srebrno zmajevo jaje:

Oči tame, Radivoje Durutović, XIX razred, JU OŠ “Vuk Karadžić“, Podgorica

Teutine oči boje mora, Sofija Vujičić, VIII razred, JU OŠ “Ilija Kišić“, Herceg Novi

Sjaj njene sjenke, Anđela Vulović,          VII razred,    JU OŠ “Veljko Drobnjaković“, Risan

Bronzano zmajevo jaje:

Ja angus, a ko si ti, Vasil MusićXIX razred, JU OŠ “Vladislav Sl. Ribnikar“, Bijelo Polje

Zagonetni prsten, Laura Bilafer, VII razred, JU OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“, Kotor

 

III kategorija od 4 do 6 razreda

Zlatno zmajevo jaje:

Prokletstvo, Kristijan Petrović, VI razred, JU OŠ “Njegoš“, Kotor

Srebrno zmajevo jaje:

Stari Iliri, Asija Ećo, VI razred, JU OŠ “Dušan Korać“, Bijelo Polje

Bronzano zmajevo jaje:

Skriveni svijet kraljice Teute, Tilia Grgurević, VI razred, JU OŠ “Njegoš“, Kotor

 

U zbirci Ilirske legende će biti objavljene sljedeće priče:

Srednje škole

1. Balos Liburnijski – Jovo Radović (Nikšić)

2. Sijenka Kale – Luka Tapušković (Podgorica)

3. Rimski dinar – Stefan Jašović (Tivat)

4. I u zlatu i u blatu – Dragana Milašević (Kotor)

5. Od kovača do ilirskog cara – Aleksej Rostović (Herceg Novi)

6. Kruna – Maša Rovčanin (Podgorica)

7. Tražeći Ilire – Vuk Đorđević (Herceg Novi)

8. Tužni iris – Marija Vuković (Podgorica)

9. Legenda o Ilioru – Žarko Vujović (Herceg Novi)

 

Osnovne škole 7, 8, 9 razred

10. Skiptar – Kristina Rakonjac (Bijelo Polje)

11. Oči tame – Radivoje Durutović (Podgorica)

12. Teutine oči boje mora – Sofija Vujičić (Herceg Novi)

13. Sjaj Njene sjenke – Anđela Vulović (Risan)

14. Ja Angus, a ko si ti – Vasil Musić (Bijelo Polje)

15. Zagonetni prsten – Laura Bilafer (Kotor)

16. Među svojima – Jovica Nikčević (Herceg Novi)

17. Posjeta precima – Jovana Bugarin (Bijelo Polje)

18. Ukleti doktor Lir – Enida Višnjić (Bijelo Polje)

19. HOP! Vrijeme vraća dug – Nikola Kovač (Kotor)

20. Ilirski vremepolov – Tarik Idrizović (Bijelo Polje)

21. Tajna kraljice Teute – Nikolina Nikolić (Kotor)

22. Kost – Faida Zejnilović (Bijelo Polje)

23. Život je poklon – Ksenija Gutić (Bijelo Polje)

24. Ilirski golub pismonoša – Ana Doljanica (Kotor)

25. Novogodišnja noć – Bogdan Vujović (Nikšić)

26. Srna i traktor – Ferid Zejnilović (Bijelo Polje)

27. Teutin vitez – Pavle Mrdak (Podgorica)

28. Legenda o ilirskoj kraljici – Lazar Mandić (Nikšić)

29. Tajna ilirskog kraljevstva – Anđela Grujić (Bijelo Polje)

30. Začarana planinska šuma – Paola Pavličić (Kotor)

 

Osnovne škole 4, 5, 6 razred

31. Prokletstvo – Kristijan Petrović (Kotor)

32. Stari Iliri – Asija Ećo (Bijelo Polje)

33. Skriveni svijet kraljice Teute – Tilia Grgurević (Kotor)

34. Zmaj koji je stvorio budućnost – Nina Doljanica (Kotor)

35. Teutino prokletstvo – Vojin Begović (Kotor)

36. Vilarion – Edis Musić (Bijelo Polje)

37. Epikad i Minea – Maša Uskoković (Kotor)

38. Rat protiv nepoznatog – Matija Milanović (Kotor)

39. I onda dođoše Iliri – Marta Borović (Kotor)

(Radio Bijelo Polje)