Priče Sofije i Teodore odabrane za zbirku festivala „Refesticon“

Kratke priče 42 učenika iz Crne Gore odabrane su za zbirku „Bio jednom jedan virus“ koja se objavljuje u sklopu devetog Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON 21, a najbolje rangirane očekuje nagrada Zmajevo jaje.

Tročlani žiri Nađa Durković iz Podgorice, Izet Erović i Radoman Čečović iz Bijelog Polja bodovao je više od 56 priča koje su stigle na treći državni literarni konkurs koji je ove godine za temu imao virus 21.
U kategoriji srednjih škola prvo mjesto i Zlatno zmajevo jaje osvojila je Maša Rovčanin, učenica drugog razreda Gimnazije “Slobodan Škerović“ iz Podgorica za priču A38-K. Srebrno zmajevo jaje pripalo Luki Tapuškoviću, učeniku četvrtog razreda SSŠ “Sregije Stanić“ iz Podgorice za priču Zakletva, dok je treće mjesto i Bronzano zmajevo jaje dobila učenica prvog razreda Srednje stručne škole iz Bijelog Polja Kristina Rakonjac, za priču Koronino carstvo.
Kada je riječ o osnovnim školama u kategoriji od sedmog do devetog razreda prvo mjesto i Zlatno zmajevo jaje osvojio je Radivoje Durutović, učenik devetog razreda, OŠ “Vuk Karadžić“ iz Podgorice za priču Rupa se jednostavno zatrpava. U ovoj kategoriji drugu nagradu i Srebrno zmajevo jaje su podijelili Jovana Stanišić, učenica devetog razreda, OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“ iz Kotora za priču Virus 21 i učenik sedmog razreda OŠ “Njegoš“, iz Kotora Vojin Begović za priču Virus nas je spasio. Dok je Bronzano zmajevo jaje pripalo Lauri Bilafer, za priču Svjetski putnik C 21, učenici osmog razreda OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“ iz Kotora.
Anonimnim bodovanjem je ocjenjivana i kategorija učenika od četvrtog do šestog razreda u kojoj je Zlatno zmajevo jaje pripalo Milici Kovač za priču Virus – juče, danas, sjutra, a Srebrno zmajevo jaje Luki Radonjiću, za priču Čovjek je ipak glavni krivac, učenicima šestog razreda OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“ iz Kotora. U ovoj kategoriji Bronzano zmajevo jaje je osovojio Ognjen Femić učenik šestog razreda OŠ „Braća Ribar“ iz Bijelog Polja za priču Ljubav i virus.

Prema riječima članice žirija Nađe Durković broj priča u ovoj zbirci svjedoči o kvalitetu i o veoma teškom izboru koji je bio pred žirijem. “Uvažavajući kriterijume sintakse koja je primjerena uzrastu, a imajući na umu fantastičnu književnost kao žanr, članovi žirija su, nezavisno jedno od drugoga, ujednačeno ocijenili najbolje radove iz tri uzrasne kategorije“, navela je savjetnica za izdavaštvo Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica.

Treća zbirka iz ove međunarodne edicije biće promovisana na festivalu u Bijelom Polju od 24. do 27. juna. Organizatori napominju da će zbog trenutne zdravstvene situacije na čin dodjele nagrada pozvati samo dobitnike Zmajevih jaja.
Organizator devetog REFESTICON-a je Lokalni javni emiter Radio Bijelo Polje, suorganizator Javna ustanova Ratkovićeve večeri poezije, a partner NVO Akademija društvenih nauka.

Odabrane priče:
Kategorija srednje škole
1. A38-K – Maša Rovčanin, 2 razred, JU Gimnazija “Slobodan Škerović“, Podgorica
(Zlatno zmajevo jaje – prvo mjesto u kategoriji srednje škole)
2. Zakletva – Luka Tapušković, 4 razred, JU SSŠ “Sregije Stanić“, Podgorica
(Srebrno zmajevo jaje – drugo mjesto u kategoriji srednje škole)
3. Koronino carstvo – Kristina Rakonjac, 1 razred, JU “Srednja stručna škola“, Bijelo Polje
(Bronzano zmajevo jaje – treće mjesto u kategoriji srednje škole)
4. Bez emocija – Sofija Kaluđerović, 2 razred, JU Gimnazija “Slobodan Škerović“, Podgorica
5. Proksimanci ili ne – Marko Vulević, 4 razred, JU Gimnazija “Panto Mališić“, Andrijevica
6. Hvala – Vojin Nedović, 1 razred, JU Gimnazija “Miloje Dobrašinović“, Bijelo Polje
7. Crnilo plavih očiju – Andrijana Obradović, 3 razred, JU SMŠ “17. Septembar“, Žabljak
8. Koraci do smrti – Milica Vojinović, 3 razred, JU SMŠ “17. Septembar“, Žabljak
9. Herbarijum – Vasilisa Rašović, 1 razred, JU Gimnazija “Kotor“, Kotor
10. Kristalnim oružjem do slobode čovječanstva – Željana Cmiljanić, 1 razred, JU “Srednja elektro-ekonomska škola“, Bijelo Polje
11. Neobičan susret – Marija Vuković, 4 razred, JU “Stručna medicinska škola“, Podgorica

Kategorija 7, 8 i 9 razred
1. Rupa se jednostavno zatrpava – Radivoje Durutović, 9 razred, JU OŠ “Vuk Karadžić“, Podgorica
(Zlatno zmajevo jaje – prvo mjesto u kategoriji od 7 do 9 razreda)
2. Virus 21 – Jovana Stanišić, 9 razred, JU OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“, Kotor
(Srebrno zmajevo jaje – drugo mjesto u kategoriji od 7 do 9 razreda)
3. Virus nas je spasio – Vojin Begović, 7 razred, JU OŠ “Njegoš“, Kotor
(Srebrno zmajevo jaje – drugo mjesto u kategoriji od 7 do 9 razreda)
4. Svjetski putnik C 21 – Laura Bilafer, 8 razred , JU OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“, Kotor
(Bronzano zmajevo jaje – treće mjesto u kategoriji od 7 do 9 razreda)
5. Virus gospodarica – Maria Kuznjecova, 8 razred, JU OŠ “Dašo Pavičić“, Herceg Novi
6. Bajka o Koroni – Merjem Spahić, 8 razred, JU OŠ “Vladislav Sl. Ribnikar“, Bijelo Polje
7. Iskupljenje – Drago Rapovac, 7 razred, JU OŠ “Njegoš“, Kotor
8. Strip “Virus 21“ – Sofija Peričić, 8 razred, JU OŠ “Branko Brinić“, Tivat
9. Čudesni lijek iz sna – Nina Doljanica, 7 razred, JU OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“, Kotor
10. Heroji virusa – Marta Borović, 7 razred, JU OŠ “Njegoš“, Kotor
11. Ogrlica – Teodora Barbić, 8 razred, JU OŠ “Branko Brinić“, Tivat
12. Planeta Zemlja 2321. – Nina Vuković, 8 razred, JU OŠ “Veljko Drobnjaković“, Risan
13. Ispovjest bolničkog kreveta – Tarik Idrizović, 9 razred, JU OŠ “Dušan Korać“, Bijelo Polje
14. Žuti paket – Željana Marstijepović, 7 razred, JU OŠ “Meksiko“, Bar
15. Beležnica – Jovana Velimirović, 8 razred, JU OŠ “Maksim Gorki“, Podgorica
16. Vila Ljupka i kralj Zloćko – Ilija Radonjić, 8 razred, JU OŠ “Pavle Rovinski“, Podgorica
17. Očekuj neočekivano – Staša Obradović, 7 razred, JU OŠ “Marko Miljanov“, Bijelo Polje
18. Kod sudbine – Anđela Grujić, 8 razred, JU OŠ “Dušan Korać“, Bijelo Polje
19. Izolovan – Miroslav Vujnović, 7 razred, JU OŠ “Savo Pejanović“, Podgorica
20. Lekcija čovječanstvu – Katarina Bojović, 8 razred, JU OŠ “Branko Božović“, Podgorica
21. Gospodin Koronko – Elena Vasiljević, 7 razred, JU OŠ “Mileva Lajović – Lalatović“, Nikšić
22. Virus – Marija Mašanović, 7 razred, JU OŠ “Jugoslavija“, Bar
23. Solidarnost u naletu epidemije – Danica Račić, 9 razred, JU “Druga osnovna škola“, Budva
24. Povratak očiju iz pakla – Anđela Vulović, 8 razred, JU OŠ “Veljko Drobnjaković“, Risan

Kategorija 4, 5 i 6 razred
1. Virus – juče, danas, sjutra – Milica Kovač, 6 razred, JU OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“, Kotor
(Zlatno zmajevo jaje – prvo mjesto u kategoriji od 4 do 6 razreda)
2. Čovjek je ipak glavni krivac – Luka Radonjić, 6 razred, JU OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“, Kotor
(Srebrno zmajevo jaje – drugo mjesto u kategoriji od 4 do 6 razreda)
3. Ljubav i virus – Ognjen Femić, 6 razred, JU OŠ „Braća Ribar“, Bijelo Polje
(Bronzano zmajevo jaje – treće mjesto u kategoriji od 4 do 6 razreda)
4. Unin strah- Andrea Vuković, 6 razred, JU OŠ “Anto Đedović“, Bar
5. Bio jednom jedan virus – Nikolas Katharos, 6 razred, JU OŠ “Narodni heroj Savo Ilić“, Kotor
6. Junak po imenu Luis – Dušan Reljić, 6 razred, JU OŠ “Dušan Pavičić“, Herceg Novi
7. Lijana – Slađana Mihailović, 6 razred, JU OŠ „Braća Ribar“, Bijelo Polje

(Radio Bijelo Polje)